Mesane böbreklerden gelen idrarı toplayan, depolayan ve atılmasını sağlayan bir organdır. İç yüzeyi epitelyum denen yapı ile kaplıyken, hemen altında bağ doku (Lamina propriya) ve daha dış tabakaya yakın kas tabakası bulunur.

Mesane kanseri erkeklerde daha sık görülür. En önemli neden “Sigara” dır. Radyasyon, bazı kemoterapi ilaçları ve bilhariazis (enfeksiyon ajanı) diğer risk faktörleridir. Genellikle 40 yaş üstünde görülür.

Mesane kanserinin en yaygın görülen belirtisi idrarda kan olmasıdır. (Hematüri) Kanama genellikle ağrılı değildir. Kan sürekli görülmeyebilir. Gözle görülebilir veya bazen mikroskobik düzeyde (Gözle görülmez) olabilir. Eğer idrarınızda kan görürseniz doktorunuza görünmeniz önemlidir. Daha nadiren sık idrara çıkma ihtiyacı, ani idrar hissi ve ağrılı idrar şeklinde olabilir.

Yüzeyel tümörler (Epitel ve lamina propriada) endoskopik yöntemle (TUR) opere edilerek tedavi edilebilir. Kas tabakasına ilerlemiş ve uzak bölgelere yayılım olmamışsa idrar kesesinin tamamını almak gerekebilir. Bu operasyon açık veya robotik olarak uygulanabilir.